Nośność - Udźwig balonu

Balon jest statkiem powietrznym, zasilanym gorącym powietrzem, które w odpowiedniej temperaturze zapewnia mu stosowną wyporność, a co za tym idzie udźwig.

W zależności od pory roku i różnicy temperatur wewnątrz balonu do temperatury powietrza na zewnątrz, zdolność balonu do lotu się zmniejsza.

Najlepsze warunki do lotów są porą zimową, gdyż w wyniku dużej różnicy temperatur, balon może udźwignąć większą masę, a co za tym idzie, przewieźć więcej pasażerów.

W okresie letnim, gdzie temperatura powietrza sięga 35°C, udźwig balonu zmniejsza się radykalnie, i nie jest możliwe nawet przewiezienie kompletu 3 pasażerów + pilot. Dlatego też prosimy wziąć pod uwagę fakt, iż im cieplej tym gorzej się lata, lub nie można odbyć lotu.

W trakcie ustalania terminu lotu, oprócz podstawowych warunków meteorologicznych tj. Wilgotność, deszcz i wiatr, dużą rolę odbywa temperatura. Mimo, iż w danym dniu jest bezwietrznie i pogodnie, przy zbyt wysokiej temperaturze, nie możemy odbyć lotu, gdyż balon nie będzie wstanie się wznieść na wymaganą do lotu wysokość.

Poniżej przestawiamy państwu przykładową tabelę dotyczącą udźwigu balonów danej pojemności w zależności od warunków temperaturowych.

Nośność balonu z naszymi pasażerami obliczamy przed każdym startem.

Zaktualizowano